Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS NUOLATINĖ MISIJA JT

Adresas: 708 Third Avenue, Tenth Floor New York, NY 10017 USA

plačiau »

Tel. +1 212 983 9474 
Faksas +1 212 983 9473
El. paštas

Jungtinėse Tautose L.Linkevičius ragino kovoti su terorizmo keliamomis grėsmėmis žurnalistų saugumui

Sukurta 2016.06.27 / Atnaujinta 2016.06.28 00:09
  Jungtinėse Tautose L.Linkevičius ragino kovoti su terorizmo keliamomis grėsmėmis žurnalistų saugumui

  Birželio 27 dieną Jungtinėse Tautose Lietuva, bendradarbiaudama su  Komitetu žurnalistų apsaugai (ang. Committee to Protect Journalists (CPJ)), surengė diskusiją dėl terorizmo keliamų grėsmių žurnalistų saugumui konflikto zonose.

  „Žurnalistai drąsiai keliauja į konflikto zonas ir rizikuoja savo gyvybėmis tam, kad pasaulis matytų karinių konfliktų realybę. Paskutiniais metais terorizmas ir smurtinis ekstremizmas kelia vis didesni pavojų žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų saugumui", - renginyje sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  Užsienio reikalų ministras pažymėjo, kad šiandien patys žurnalistai tampa teroristų ir radikalių ekstremistų taikiniais. Žiniasklaidos atstovai grobiami, laikomi įkaitais, jiems vykdomos viešos egzekucijos, siekiant įbauginti kitus, norinčius rinkti ir skleisti informaciją iš teroristų kontroliuojamų teritorijų.  Kyla pavojus, kad šios teritorijos gali virsti savotiškomis informacijos „juodosiomis skylėmis". Tokiu atveju kyla dar didesnis pavojus civilių gyvybėms ir to regiono stabilumui,“ – sakė L.Linkevičius.

  „Valstybes narės, žurnalistus vienijančios ir  ginančios organizacijos, pilietinė visuomenė ir tarptautinės organizacijos turi susitelkti, kovojant už didesnę žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų apsaugą. Tai yra mūsų visų bendra atsakomybė. Gindami žurnalistus giname ir savo pagrindines vertybes ir laisves," – sakė Lietuvos ministras.

  Ministras pažymėjo, kad ypatingą nerimą kelia tai, kad net 95 proc. visų brutalių nusikalimų prieš žurnalistus lieka neištirtų. „Tai yra rimtas signalas, kad valstybės narės turi dėti daugiau pastangų, išaiškinant šiuos nusikaltimus", - pabrėžė L.Linkevičius.

  „Praėjusių metų gegužės mėnesį JT Saugumo Taryba vienbalsiai priėmė Lietuvos parengtą rezoliuciją dėl žurnalistų apsaugos konfliktų zonose. Šia rezoliucija Saugumo Taryba ne tik pasmerkė bet kokius teroristų veiksmus žurnalistų atžvilgiu, bet ir įsipareigojo imtis priemonių siekiant užkirsti kelią teroristų vykdomiems išpuoliams. Svarbu, kad valstybės įgyvendintų šios rezoliucijos nuostatas ir plėtotų visapusiškas priemones, skirtas žurnalistų apsaugai nuo terorizmo keliamų pavojų“, - diskusijos dalyviams sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras. 

  Žurnalistų apsauga konfliktuose išlieka vienas svarbiausių Lietuvos prioritetų tarptautinėse organizacijose.  Narystės UNESCO Vykdomojoje Taryboje metu (2015 - 2019 m.) Lietuva siekdama ilgalaikių UNESCO prioritetų  įgyvendinimo ypatingą dėmesį skiria žurnalistų saugumui ir nebaudžiamumo už nusikaltimus prieš žurnalistus panaikinimui. Nenuolatinės narystės Saugumo Taryboje metu (2014 - 2015m) žurnalistų apsauga taip pat buvo vienas iš Lietuvos prioritetų. Narystės Saugumo Taryboje metu 2015m. gegužės 27 d. buvo vienbalsiai priimta Lietuvos parengta rezoliucija dėl žurnalistų apsaugos (S/RES/2222 (2015)). 

  Daugiau nei 100 žurnalistų buvo nužudyti 2015 metais, iš jų 28 žurnalistai tapo teroristinių grupuočių aukomis.

  Lietuvos surengtoje ekspertų diskusijoje savo įžvalgomis ir patirtimi dirbant konfliktų zonose dalinosi Kolumbijos universiteto profesorė Judith Matloff, laisvai samdoma žurnalistė Anna Therese Day, nevyriausybinės organizacijos „Article 19“ vadovo pavaduotoja Quinn McKew. Diskusiją moderavo daugiau CPJ direktoriaus pavaduotojas Robert Mahoney. Renginyje dalyvavo daugiau nei 80 JT diplomatų, sekretoriato, nevyriausybinių organizacijų atstovų ir žurnalistų.

  Vidmanto Balkūno nuotr.

  Susijusios naujienos Visos naujienos »
  GoF nuotrauka.jpg

  Gegužės 3 dieną, minint Pasaulinę spaudos laisvės dieną, Lietuvos iniciatyva Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke surengta diskusija apie moterų žurnalisčių, dirbančių konfliktų zonose, saugumą. „Moterys žurnalistės, kaip ir vyrai, atlieka svarbų vaidmenį informuodamos visuomenę apie padėtį karščiausiuose pasaulio taškuose. Joms teko įveikti daug stereotipų ir barjerų, norint įtvirtinti savo pozicijas šioje profesijoje, o ir šiandien jos susiduria su daugybe iššūkių, kuriuos būtina spręsti, siekiant užtikrinti žurnalisčių saugumą“, – atidarydama renginį teigė Lietuvos nuolatinė atstovė Jungtinėse Tautose ambasadorė Raimonda Murmokaitė. Ji priminė, jog Lietuva nuosekliai rūpinasi žurnalistų apsaugos konfliktuose problematika, o Lietuvos iniciatyva 2015 metų gegužę priimta JT Saugumo Tarybos rezoliucija 2222 specifiškai atkreipia dėmesį į  "rizikas, su kuriomis savo veikloje susiduria moterys žurnalistės, žiniasklaidos profesijos atstovės ir susijęs personalas, ir šiame kontekste pabrėžia, jog sprendžiant jų saugumo konfliktų situacijose problemas, būtina atsižvelgti į lyties dimensiją“.

  Žmogaus teisės »

  Naujienlaiškio prenumerata