Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

ES Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais pabrėžti paramos Ukrainai ir Rytų Partnerystės šalims klausimai

Sukurta 2024.02.13 / Atnaujinta 2024.02.13 12:11
   ES Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais pabrėžti paramos Ukrainai ir Rytų Partnerystės šalims klausimai
   ES Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais pabrėžti paramos Ukrainai ir Rytų Partnerystės šalims klausimai
   ES Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais pabrėžti paramos Ukrainai ir Rytų Partnerystės šalims klausimai

   Vasario 11-12 dienomis Lietuvos užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas dalyvavo neformalioje ES Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais. Diskusijų metu aptarti paramos Ukrainai, žmogaus teisių stiprinimo šalyse partnerėse klausimai, ES vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimas ir prioritetai iki 2027 m. bei humanitarinė situacija Gazos ruože.

   „Prie sparčiai besikeičiančio pasaulio turi prisitaikyti ir ES vystomojo bendradarbiavimo politika. Mūsų prioritetai - nuosekli ir nesenkanti politinė, finansinė ir techninė parama Rytų Partnerystės regiono šalims, siekiančioms narystės ES ir savo valstybes kuriančioms demokratinio valdymo principais. Turime padėti Ukrainai, Moldovai ir kitoms valstybėms partnerėms mažinti priklausomybę nuo Rusijos, stiprinti junglumą su Europos Sąjunga transporto, energetikos, skaitmeninėje ir kitos srityse, stiprinti šių šalių pilietines visuomenes,“ – pabrėžė viceministras S. Šatūnas.

   Taip pat pabrėžta svarba tęsti ES paramą Afrikos šalims maisto saugumo srityje - šios kontinento valstybės turi didinti savo pačių vietinius gebėjimus apsirūpinti maistu, didinti vietinę trąšų gamybą, tokiu būdų mažinant priklausomybę nuo Rusijos ir Kinijos įtakos regione.

   Lietuvos atstovas atkreipė dėmesį, kad pasiektas sutarimas dėl Ukrainos priemonės yra svarbus politinis ženklas Ukrainos žmonėms apie mūsų ilgalaikį įsipareigojimą jos atstatymui ir sparčiam ekonomikos atsigavimui. Visgi, atsižvelgiant į Ukrainos finansinius poreikius, kurie remiantis Tarptautinio valiutos fondo skaičiavimais vien 2024 m. sudaro virš 37 mlrd. dolerių, svarbu gaudžiai bendradarbiauti su kitais tarptautiniais partneriais bei privačiu sektoriumi ir rasti teisines priemones, kurios leistų Ukrainos poreikiams panaudoti ES ir kitose šalyse įšaldytą Rusijos valstybinį turtą.

   Pasidžiaugta, jog Lietuvos nuosekli ir aktyvi parama Ukrainai yra vertinama tarptautinės bendruomenės – mūsų šaliai praėjusią savaitę suteiktas stebėtojos statusas daugiašalėje donorų koordinavimo platformoje. Ši platforma vienija Ukrainos, ES ir G7 šalių, taip pat tarptautinių finansinių institucijų – Europos investicijų banko (EIB),  Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (EBRD), tarptautinio valiutos fondo (TVF) aukšto rango atstovus. Platforma buvo įsteigta 2023 m. sausį, siekiant koordinuoti donorų veiksmus remiant Ukrainos atstatymą ir ekonomines reformas. 

   Viceministras S. Šatūnas taip pat atkreipė dėmesį, kad be efektyvios ir aktyvios ES komunikacijos, ES nepasieks savo paramos efektyvumo Afrikos ir kituose kontinentuose, todėl būtina turėti aiškius planus, kaip kovoti su Rusijos skleidžiama dezinformacija bei propaganda.

   Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais ministrai taip pat aptarė humanitarinės pagalbos teikimo Palestinos žmonėms klausimus.  

    

   Susijusios naujienos Visos naujienos »
   003 Ministras G. Landsbergis susitiko su Kroatijos URM.JPG

   Balandžio 11 d. užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitiko su Kroatijos užsienio ir Europos reikalų ministru Gordan Grlić Radman. Susitikimo metu buvo aptarta parama Ukrainai, saugumo ir gynybos klausimai, pasiruošimas liepos mėnesį Vašingtone vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui bei Europos Sąjungos (ES) darbotvarkė.

   Dvišaliai santykiai » Užsienio reikalų ministro veikla » Europos Sąjunga » NATO ir tarptautinis saugumas »
   G. Landsbergis Gotlande bet kokie kiti scenarijai nei Ukrainos pergalė turės rimtų padarinių Europos saugumui (5)-min.jpeg

   Balandžio 9-10 dienomis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Visbyje, Švedijoje, dalyvavo Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (angl. Nordic-Baltic Eight, NB8) užsienio reikalų ministrų susitikime, kuriame buvo aptarti regioninio saugumo, pasirengimo NATO viršūnių susitikimui Vašingtone, NB8 glaudesnio bendradarbiavimo klausimai, taip pat Rusijos karas prieš Ukrainą bei efektyvesnė, strategiškesnė parama šiai agresiją patiriančiai šaliai. 

   Užsienio reikalų ministro veikla » Daugiašaliai santykiai » NATO ir tarptautinis saugumas »
   images.png

   Balandžio 5 d. baigėsi šešias savaites trukusi Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos 55 -oji sesija. Šios sesijos metu Lietuva nuosekliai kėlė Rusijos agresijos prieš Ukrainą klausimą, įskaitant 10 metų trunkančią Krymo okupaciją ir Rusijos vykdomus žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje, bei skyrė dėmesį blogėjančiai žmogaus teisių padėčiai Baltarusijoje.

   G.Landsbergis NATO susitikime Aljanse turime sutarti dėl ilgalaikės paramos Ukrainai ir Rusijos sulaikymo strategijos 2.jpeg

   Balandžio 3 dieną Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvavo NATO užsienio reikalų ministrų susitikime Briuselyje.

   Daugiašaliai santykiai » NATO ir tarptautinis saugumas » Naujienos »
   G. Landsbergis susitiko su Lenkijos vicepremjeru ir nacionalinės gynybos ministru W. Kosiniaku-Kamyszu (2).jpg

   Kovo 20 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitiko su Lenkijos vicepremjeru ir nacionalinės gynybos ministru Władysławu Kosiniaku-Kamyszu.

   Dvišaliai santykiai » Užsienio reikalų ministro veikla » Europos Sąjunga »