Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Vilniuje įvyko Šiaurės – Baltijos šalių aštuoneto susitikimas

Sukurta 2022.11.30 / Atnaujinta 2022.11.30 17:19
   Vilniuje įvyko Šiaurės – Baltijos šalių aštuoneto susitikimas
   Vilniuje įvyko Šiaurės – Baltijos šalių aštuoneto susitikimas

   Lapkričio 30 dieną Vilniuje surengtas Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (NB8) Užsienio reikalų ministerijų Rytų kaimynystės politikos direktorių konsultacijos. Susitikime aptartos geopolitinės Rusijos karo prieš Ukrainą pasekmės, poveikis saugumo situacijai, taip pat paramos Ukrainai tęstinumo klausimas, demokratinių reformų perspektyva Rytų partnerystės šalyse bei situacija Vidurio Azijos regione.

   Susitikimo dalyviai išreiškė tvirtą įsipareigojimą tęsti visą reikalingą paramą Ukrainai, siekiant laimėti karą bei prisidėti prie Ukrainos atstatymo ir modernizavimo, o taip pat padėti didelius ekonominius, energetinius ir finansinius sunkumus bei karo poveikį patiriančiai Moldovai. Ukrainai ir Moldovai suteikus Europos Sąjungos (ES) kandidatės statusą, o Sakartvelui – ES narystės perspektyvą, sutarta, kad svarbu ir toliau prisidėti, teikiant paramą šioms šalims vykdyti reikalingas reformas. Susitikimo dalyviai sutarė, kad Šiaurės ir Baltijos šalys prisidės prie Rytų kaimynystės regiono plėtros, perduodant vertybinę bei teisės viršenybės užtikrinimo reformų patirtį, o taip pat teikiant ekspertinę pagalbą šioms šalims, siekiant narystės ES.

   Rusijai tęsiant brutalias atakas, nukreiptas į Ukrainos energetinę infrastruktūrą, pažymėta būtinybė stiprinti sankcijas Rusijai, tęsti tarptautinę jos izoliaciją bei reikalauti Rusijos atsakomybės už agresiją prieš Ukrainą bei vykdomus karo nusikaltimus. Taip pat pabrėžtas ir Baltarusijos režimo vaidmuo Rusijos karinėje agresijoje prieš Ukrainą. Sutarta tęsti paramą Rusijos ir Baltarusijos pilietinės visuomenės ir nepriklausomos žiniasklaidos atstovams.

   Susitikimas surengtas kaip baigiamasis Lietuvos koordinavimo Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto bendradarbiavimui 2022 metais renginys.